Skip to content

Sentetik Yağlar

36 yıldır, Mobil 1 her formülüyle yenilik ve performans çıtasını biraz daha yükselterek dünyanın önde gelen sentetik motor yağı markası oldu. Milyonlarca sürücü arasında iyi bir itibar edinen Mobil 1 teknolojisinin gücü size en gelişmiş motor korumasını sağlar.

Sentetik yağlar, sıradan madeni yağlara göre daha rafine baz yağlar içerdiğinden, motorda olağanüstü koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağları, motorların yıllarca optimum performansla çalışmasını sağlayan çeşitli yararlar sunmaktadır. Sentetik motor yağlarını anlamak için, motor yağının kökenine bakmak gerekir. Temelde iki tür motor yağı vardır:
  • Sıradan madeni yağlar, alışılagelmiş yağlardır.
  • Sentetik yağlar ise giderek daha popüler hale gelmektedir.

İki tür yağ da ham petrolden üretilir. Sentetik yağlar daha ileri rafinman süreçlerinden geçtiği için, sıradan madeni yağlara göre daha yüksek saflık oranına ve kaliteye sahiptir. Bu, yağdan daha çok yabancı maddenin ayrıştırılmasını sağlamakla kalmaz, yağın içindeki moleküllerin günümüz motorlarının ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesini de mümkün kılar. Özel şekillendirilen moleküller daha yüksek düzeyde koruma ve performans sağlar.

Sentetik motor yağlarının performansı özellikle düşük sıcaklıklarda sirkülasyon ve yüksek sıcaklıklarda kararlılık, kalıntı birikmesine karşı koruma gibi alanlarda daha güvenilirdir. Bu özellikleriyle motorun daha az aşınmasına, yakıt tüketiminin düşmesine ve motor ömrünün uzamasına yardımcı olabilir.

Sentetik yağlar, günümüz motorlarının içindeki aşırı şartlarla baş edebilecek şekilde geliştirilmiştir. Sıradan madeni yağlara göre çok daha serbest akar. Bunun en büyük yararı, motorun çok daha iyi korunmasıdır. Motor ilk çalıştırıldığında madeni yağın dolaşıma geçmesi zaman alır, bu da yağsız kalan parçaların sürtünerek aşınmasına neden olur. Sentetik yağ ise hemen dolaşıma girerek motorun içindeki tüm hareketli parçaları korur.

Sentetik motor yağları ayrıca yakıt tüketimini düşürebilir. Tipik bir kamyon yolculuğunun ısınma aşamasında madeni yağlar daha koyu olduğundan daha yavaş hareket eder, motorun düşük verimlilikle çalışıp fazla yakıt tüketmesine neden olur. Buna karşın sentetik yağlar çok daha hızlı dolaşıma girerek motorun azami verimliliğine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Sentetik yağın bir avantajı da, daha temiz olması nedeniyle sıradan madeni yağlara göre daha az emisyona yol açmasıdır.

Motor yağları, baz yağ ve katkılardan oluşur. Sentetik yağlar, sıradan madeni yağlara göre daha rafine baz yağlar içerdiğinden, motorda olağanüstü koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağları, motorunuzun yıllarca en iyi performansı göstermesi için aşınmayı önleme, motoru temizleme, kolay dolaşım, akışkanlığı koruma, paslanmayı önleme ve sürtünmeyi azaltma gibi çeşitli yararlar sunar.

Aracınız için doğru yağın Hangi Yağ olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sıradan motor yağının bertarafında kullanılan çevreye duyarlı yöntemler uygulanmalıdır. Atık yağ bertarafıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bağlı olduğunuz yerel yönetimin çevre düzenleme biriminden alabilirsiniz.

Tüm motor yağları, baz yağ ve katkılardan oluşur. Tam sentetik motor yağlarında %100 oranında yüksek performanslı sıvılar bulunmaktadır. Yarı sentetik (veya “harman”) motor yağlarında ise yüksek performanslı sıvılar daha düşük oranda ve sıradan madeni yağ ile karışık halde bulunmaktadır.

Mobil 1, tam sentetik bir motor yağıdır.

Mobil 1, motorunuza çok yüksek düzeyde koruma sağlar. Mobil 1, piyasaya sürüldüğü 1974 yılında otomobiller için yaygın olarak bulunan ilk sentetik motor yağı olma özelliğine sahipti. Mobil 1 bugün de çok gelişmiş bir yağlama ürünü olarak tanınmaktadır.

Evet. Mevcut yağı tamamlamanız gerekiyorsa, Mobil 1 sıradan motor yağlarıyla, yarı sentetik yağlarla ve başka marka sentetik motor yağlarıyla uyumludur. Fakat Mobil 1’i karıştırmanın performansını düşürebileceğini bilmenizde fayda var.

Evet. Akışkanlığını yitirmeyen Mobil 1, motor çalışır çalışmaz koruma sağlamaya başladığı için kısa mesafelerde kullanılan araçlara uygundur. Çocukların okuluna veya markete gidip geldiğiniz kısa mesafelerde motor ısınmaya zaman bulamayacağından, motorun gereksiz aşınmaması için soğuk marşta koruma altında olması çok önemlidir.

Yapılan testlerde, Mobil 1’in -40 derece sıcaklıklara kadar akışkanlığını koruduğu, motorun tüm hareketli parçalarına sıradan yağlara göre 10 saniye erken ulaştığı kanıtlanmıştır. Yani Mobil 1 motoru korumaya hemen başlayarak önemli ölçüde aşınmanın önüne geçer, yakıt tüketiminizi ve bakım masraflarını azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanında motorunuzun en soğuk sabahlarda bile kolayca çalışacağından emin olabilirsiniz.

Evet. Mobil 1, aşırı sıcaklıklarda bile olağanüstü koruma sağlaması nedeniyle uzun yolda ve yüksek hızlarda kullanıma uygundur. Aracınızı uzun şehirlerarası yollarda sık kullanıyorsanız, motorunuzun aşırı ısınma ve fazla yakıt tüketme ihtimali vardır. Mobil 1, motordaki aşınmayı neredeyse ortadan kaldırarak, motorun ilk günkü gibi kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla motorunuz uzun yolda da maksimum performans gösterir, daha verimli çalışır ve daha az yakıt tüketir.

Evet. Motor sporlarının en zorlu koşullarında test edilen dünyanın lider sentetik motor yağı, performans tutkunu sürücüler için en iyi tercihtir. Performans sizin için önemliyse, aracınızın motorunu sık sık limitlerinde kullanacaksınız demektir. Doğru yağı kullanmak motordan alınacak güçte önemli farklar yaratabilir. Üstelik Mobil 1 kullanarak motorunuzun ne kadar zorlarsanız zorlayın maksimum koruma altında olacağına güvenebilirsiniz.

Evet. Mobil 1, üretim maliyeti daha yüksek olduğu için diğer motor yağlarından biraz daha pahalıdır, fakat araştırma ve geliştirmeye yapılan sürekli ve büyük yatırımların sonucu olan özel formülünü kullanmak yararınıza olacaktır.

Evet. Mobil 1 teknolojisinin sağladığı olağanüstü koruma, motorunuzu ilk günkü gibi tutarak ağır bakım masraflarından kaçınmanıza yardımcı olur. Üstelik akışkanlığını koruyan Mobil 1, motorun içindeki enerji kayıplarını azaltarak yakıt tüketimini düşürmeye yardımcı olur. Yani Mobil 1’e baştan biraz daha fazla ödeseniz de, uzun vadede tasarruf edersiniz.